Eaton 200TPHSR431
SKU: CS5020373MPN: 200TPHSR431Alternate Part #: A6-2001XUPC/EAN: 786685924274
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$19,069.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 240A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Fuses, Heavy duty capacitor cells, Power Factor Correction, 4 x 50 kvar, 200 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 240A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 200 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 4 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020373 |
|---|---|
| MPN | 200TPHSR431 |
| Alternate Part # | A6-2001X |
| UPC/EAN | 786685924274 |


