Eaton 350TPHSR431
SKU: CS5022491MPN: 350TPHSR431Alternate Part #: A6-2004XUPC/EAN: 786685924304
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$25,024.71
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 421A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Fuses, Heavy duty capacitor cells, Power Factor Correction, 7 x 50 kvar, 350 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 421A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 350 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 7 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5022491 |
|---|---|
| MPN | 350TPHSR431 |
| Alternate Part # | A6-2004X |
| UPC/EAN | 786685924304 |


