Eaton 400TPHSR431W
SKU: CS5023160MPN: 400TPHSR431WAlternate Part #: A6-2005XWUPC/EAN: 786685924519
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$28,786.03
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 600 Capacitor Bank, 481A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Fuses, Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure, Power Factor Correction, 8 x 50 kvar, 400 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 481A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 400 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells, NEMA 3R enclosure |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 8 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5023160 |
|---|---|
| MPN | 400TPHSR431W |
| Alternate Part # | A6-2005XW |
| UPC/EAN | 786685924519 |
