Eaton 300TPHSR431M
SKU: CS5022170MPN: 300TPHSR431MAlternate Part #: A6-2003XMUPC/EAN: 786685924427
Eaton LV AutoVAR 600 capacitor bank




$27,571.53
UnitAvailable on backorder
Product Details
AutoVAR 600 Capacitor Bank, 361A, 60 Hz, Three-phase, 480V, Main breaker and fuses, Heavy duty capacitor cells, Power Factor Correction, 6 x 50 kvar, 300 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 361A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 300 KVR |
| Options | Heavy duty capacitor cells |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Main breaker and fuses |
| Step X Kvar | 6 x 50 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5022170 |
|---|---|
| MPN | 300TPHSR431M |
| Alternate Part # | A6-2003XM |
| UPC/EAN | 786685924427 |
