Eaton 150MCSR4313
SKU: CS5019572MPN: 150MCSR4313Alternate Part #: A3-2004EUPC/EAN: 786679177839
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$18,827.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton wall mounted, switched capacitor bank, 480V, 150 kvar, 60 Hz
Attributes
| Accessories | SEPARATE SALE CT IS REQUIRED FOR OPERATION |
| Amperage Rating | 180A |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated steel |
| Enclosure Size | J1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 150 kVA |
| Mounting | WALL |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 3 x 50 kVAR |
| Tuning | 4.7H |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5019572 |
|---|---|
| MPN | 150MCSR4313 |
| Alternate Part # | A3-2004E |
| UPC/EAN | 786679177839 |
