Eaton 150MCSR6313W
SKU: CS5019577MPN: 150MCSR6313WAlternate Part #: A3-3004EWUPC/EAN: 786679182888
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$19,204.00
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 300 Capacitor bank, wall mtd, switched cap bank, 600V, 150 kvar, NEMA 3R
Attributes
| Enclosure | NEMA 1 |
| Enclosure Material | Powder coated steel |
| Enclosure Size | J1 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5019577 |
|---|---|
| MPN | 150MCSR6313W |
| Alternate Part # | A3-3004EW |
| UPC/EAN | 786679182888 |
