Eaton 25MCSR2313
SKU: CS5020871MPN: 25MCSR2313Alternate Part #: A3-1000EUPC/EAN: 786685891569
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$13,762.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton AutoVAR 300 Capacitor Bank, 60A, 60 Hz, Three-phase, 240V, Fuses, Power Factor Correction, 1 x 5 + 2 x 10 kvar, 25 kVAR
Attributes
| Amperage Rating | 60A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 25 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Protection | Fuses |
| Step X Kvar | 1 x 5 + 2 x 10 kVAR |
| Type | Power Factor Correction |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5020871 |
|---|---|
| MPN | 25MCSR2313 |
| Alternate Part # | A3-1000E |
| UPC/EAN | 786685891569 |


