Eaton 75MCSR2313
SKU: CS5026365MPN: 75MCSR2313Alternate Part #: A3-1002EUPC/EAN: 786685879260
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$15,515.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Wall-mounted switched capacitor bank, Low voltage application, 75 kVAR, 240V, 180A, Three-phase, 60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 180A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 75 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Type | Low voltage application |
| Voltage Rating | 240V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5026365 |
|---|---|
| MPN | 75MCSR2313 |
| Alternate Part # | A3-1002E |
| UPC/EAN | 786685879260 |
