Eaton 150MCSR6313
SKU: CS5019576MPN: 150MCSR6313Alternate Part #: A3-3004UPC/EAN: 786685879307
Eaton LV AutoVAR 300 capacitor bank




$17,637.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Wall-mounted switched capacitor bank, Low voltage application, 150 kVAR, 600V, 144A, Three-phase, 60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 144A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 150 KVR |
| Phase | Three-phase |
| Type | Low voltage application |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS5019576 |
|---|---|
| MPN | 150MCSR6313 |
| Alternate Part # | A3-3004 |
| UPC/EAN | 786685879307 |
