Eaton 14150RL17
SKU: CS5019096MPN: 14150RL17UPC/EAN: 782113011271
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Retroreflective, 15 ft range, Right, Output ON, 6.6 ft, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, PVC, Isolated SSR, 10-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Protected for loads < 32 Vac or 2 Vdc |
| Sensor Type | Retroreflective |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS5019096 |
|---|---|
| MPN | 14150RL17 |
| UPC/EAN | 782113011271 |










