Eaton 12155AF09D10
SKU: CS2407586MPN: 12155AF09D10UPC/EAN: 786685003894
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Through Beam, Forward Viewing, Output ON, 9 ft, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, PVC, Isolated SSR, Provided by light source
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | Provided by light source |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Through beam |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS2407586 |
|---|---|
| MPN | 12155AF09D10 |
| UPC/EAN | 786685003894 |









