Eaton 14151RS7258
SKU: CS5019111MPN: 14151RS7258UPC/EAN: 782114229026
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Polarized Retroreflective, Right Angle, Output ON, M12, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, 4 pin, Isolated SSR, 10-30 Vdc
Attributes
| Connection | M12 |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 10-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Number Of Pins | 4.0000 |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Protected for loads < 32 Vac or 2 Vdc |
| Sensor Type | Polarized retroreflective |
Specifications
| SKU | CS5019111 |
|---|---|
| MPN | 14151RS7258 |
| UPC/EAN | 782114229026 |











