Eaton 14150ALS2350
SKU: CS5019086MPN: 14150ALS2350UPC/EAN: 786685879338
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor, Retroreflective, Forward Viewing, Output ON, 6.6 ft, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, PVC, Isolated SSR, 20-132 Vac 50/60 Hz, 15-30 Vdc, Plastic mounting nut
Attributes
| Accessories | Plastic mounting nut |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Protected for loads < 32 Vac or 2 Vdc |
| Sensor Type | Retroreflective |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS5019086 |
|---|---|
| MPN | 14150ALS2350 |
| UPC/EAN | 786685879338 |









