Eaton 13150RL14
SKU: CS186301MPN: 13150RL14UPC/EAN: 782113975948
Eaton OEM Prism 18mm tubular photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Photoelectric Sensor, Diffuse Reflective, Right Angle, Output ON, 6.6 ft, 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V, PVC, Isolated SSR, 20-132 Vac 50/60 Hz, 15-30 Vdc
Attributes
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | Isolated solid state relay |
| Contact Rating | 80 mA AC/100 mA DC at 20-132V |
| Enclosure Material | Polyurethane foam (RIM) |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13 |
| Input Voltage | 20-132 Vac at 50/60 Hz, 15-30 Vdc |
| Led Indicator | Output ON |
| Maximum Ac Current | 80 mA |
| Maximum Dc Current | 100 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Protection | Protected for loads < 32 Vac or 2 Vdc |
| Sensor Type | Diffuse reflective |
| Type | Photoelectric Sensor |
Specifications
| SKU | CS186301 |
|---|---|
| MPN | 13150RL14 |
| UPC/EAN | 782113975948 |







