Eaton Y72M34T25X
SKU: CS5013048MPN: Y72M34T25XAlternate Part #: Y25004UPC/EAN: 786680099496
Eaton General purpose encapsulated transformer






$17,488.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 243, 50-60 Hz, three-phase, 200 V, 400Y/231 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 25 KVA, indoor-outdoor, 48C
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 200 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 25 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 48C |
Specifications
| SKU | CS5013048 |
|---|---|
| MPN | Y72M34T25X |
| Alternate Part # | Y25004 |
| UPC/EAN | 786680099496 |


