Eaton Y39M34T45X
SKU: CS5012551MPN: Y39M34T45XAlternate Part #: Y45035UPC/EAN: 786680012723
Eaton General purpose encapsulated transformer






$18,887.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 244, 50-60 Hz, three-phase, 400 V, 400Y/231 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 45 KVA, indoor-outdoor, 84V
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 244 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 400 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 45 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 84V |
Specifications
| SKU | CS5012551 |
|---|---|
| MPN | Y39M34T45X |
| Alternate Part # | Y45035 |
| UPC/EAN | 786680012723 |


