Eaton Y48M34B30CU
SKU: CS5012954MPN: Y48M34B30CUAlternate Part #: Y30152UPC/EAN: 786680089787
Eaton General purpose encapsulated transformer






$20,424.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, copper, NEMA 3R, 243, 60 Hz, three-phase, 480 V, 400Y/231 V, 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, 80 °C rise, 30 KVA, indoor-outdoor, 84A
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 84A |
Specifications
| SKU | CS5012954 |
|---|---|
| MPN | Y48M34B30CU |
| Alternate Part # | Y30152 |
| UPC/EAN | 786680089787 |


