Eaton Y35D34T09X
SKU: CS5012438MPN: Y35D34T09XAlternate Part #: Y09175UPC/EAN: 786680082085
Eaton General purpose encapsulated transformer






$6,759.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 95, 50-60 Hz, three-phase, 315 V, 400Y/231 V, 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, 115 °C rise, 9 KVA, indoor-outdoor, 72AA
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 95 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 315 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 9 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 72AA |
Specifications
| SKU | CS5012438 |
|---|---|
| MPN | Y35D34T09X |
| Alternate Part # | Y09175 |
| UPC/EAN | 786680082085 |


