Eaton Y48G34T15X
SKU: CS5012807MPN: Y48G34T15XAlternate Part #: Y15195UPC/EAN: 786680013997
Eaton General purpose encapsulated transformer






$10,181.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose encapsulated transformer, EPT, aluminum, NEMA 3R, 243, 50-60 Hz, three-phase, 480 V, 400Y/231 V, 2 at -5% FCBN, 115 °C rise, 15 KVA, indoor-outdoor, 66A
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EPT |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 243 |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-Purpose Encapsulated Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 66A |
Specifications
| SKU | CS5012807 |
|---|---|
| MPN | Y48G34T15X |
| Alternate Part # | Y15195 |
| UPC/EAN | 786680013997 |



