Eaton XTOE175HGS
SKU: CS5010250MPN: XTOE175HGSAlternate Part #: 3-3116-101AUPC/EAN: 786685533391
Eaton C440 electronic overload relay





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, XT IEC Electronic Overload Relay, 35-175A overload range, 110 mm Frame size, NO-NC contact configuration, Ground fault w/ selectable class 10, 19 trip type
Attributes
| Contact Configuration | NO, NC |
| Frame Size | 110 mm |
| Overload Range | 35-175A |
| Trip Type | Ground fault with selectable class 10, 20 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS5010250 |
|---|---|
| MPN | XTOE175HGS |
| Alternate Part # | 3-3116-101A |
| UPC/EAN | 786685533391 |



