Eaton XTOE175HCS
SKU: CS5010249MPN: XTOE175HCSAlternate Part #: 3-3116-001AUPC/EAN: 786685533384
Eaton C440 electronic overload relay




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, XT IEC Electronic Overload Relay, 35-175A overload range, 140 mm Frame size, NO-NC contact configuration, Selectable - 10A, 10, 20, 29 trip type
Attributes
| Contact Configuration | NO, NC |
| Frame Size | 140 mm |
| Overload Range | 35-175A |
| Trip Type | Selectable 10 A, class 10 ,20, 30 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS5010249 |
|---|---|
| MPN | XTOE175HCS |
| Alternate Part # | 3-3116-001A |
| UPC/EAN | 786685533384 |




