Eaton XTOE1P6BGS
SKU: CS5010226MPN: XTOE1P6BGSAlternate Part #: 3-2645-101AUPC/EAN: 786685416427
Eaton C440 electronic overload relay






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton C440 electronic overload relay, XT IEC Electronic Overload Relay, 0.33-1.65A overload range, 45 mm Frame size, NO-NC contact configuration, Direct to contactor mounting, Ground fault w/ selectable class 10, 20 trip type
Attributes
| Contact Configuration | NO, NC |
| Frame Size | 45 mm |
| Mounting Method | Direct |
| Overload Range | 0.33-1.65A |
| Trip Type | Ground fault with selectable class 10, 20 |
| Type | Electronic overload relay |
Specifications
| SKU | CS5010226 |
|---|---|
| MPN | XTOE1P6BGS |
| Alternate Part # | 3-2645-101A |
| UPC/EAN | 786685416427 |



