Eaton XTMF9A00T
SKU: CS5010099MPN: XTMF9A00TAlternate Part #: MSAA022044UPC/EAN: 04015080220442
Eaton XT IEC mini contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 24 Vac, 50-60 Hz, 0NO-0NC, 20A, 45 mm mini, 50-60 Hz, Four-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010099 |
|---|---|
| MPN | XTMF9A00T |
| Alternate Part # | MSAA022044 |
| UPC/EAN | 04015080220442 |


