Eaton XTMR9A01T
SKU: CS5010129MPN: XTMR9A01TAlternate Part #: 3-1970-050AUPC/EAN: 786685181097
Eaton XT IEC mini contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 24 Vac, 50-60 Hz, 1NC, 20A, 45 mm mini, 50-60 Hz, Three-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil | 24 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 24 Vac, 50-60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010129 |
|---|---|
| MPN | XTMR9A01T |
| Alternate Part # | 3-1970-050A |
| UPC/EAN | 786685181097 |


