Eaton XTMF9A00P
SKU: CS5010097MPN: XTMF9A00PUPC/EAN: 04015081547555
Eaton XT IEC mini contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 380 Vac, 60 Hz, 0NO-0NC, 20A, 45 mm mini, 60 Hz, Four-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010097 |
|---|---|
| MPN | XTMF9A00P |
| UPC/EAN | 04015081547555 |

