Eaton XTMF9A00H
SKU: CS5010095MPN: XTMF9A00HUPC/EAN: 04015081547548
Eaton XT IEC mini contactor





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 240 Vac, 50 Hz, 277V 60 Hz, 0NO-0NC, 20A, Frame A, 45 mm mini, 50-60 Hz, Four-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010095 |
|---|---|
| MPN | XTMF9A00H |
| UPC/EAN | 04015081547548 |


