Eaton XTMF9A00G
SKU: CS5010094MPN: XTMF9A00GUPC/EAN: 04015080518020
Eaton XT IEC mini contactor

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 190 Vac 50 Hz, 220 Vac 60 Hz, 0NO-0NC, 20A, 45 mm mini, 50-60 Hz, Four-pole, Non-reversing, XT IEC series, Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 190-220 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS5010094 |
|---|---|
| MPN | XTMF9A00G |
| UPC/EAN | 04015080518020 |


