Eaton XTFRP40BCA
SKU: CS5009418MPN: XTFRP40BCAAlternate Part #: 3-1914-190AUPC/EAN: 782116618576
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 48V 50 Hz coil,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009418 |
|---|---|
| MPN | XTFRP40BCA |
| Alternate Part # | 3-1914-190A |
| UPC/EAN | 782116618576 |

