Eaton XTFRP40BCG
SKU: CS5009426MPN: XTFRP40BCGAlternate Part #: 3-1914-198AUPC/EAN: 782116618651
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 230V 50 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009426 |
|---|---|
| MPN | XTFRP40BCG |
| Alternate Part # | 3-1914-198A |
| UPC/EAN | 782116618651 |

