Eaton XTFCP40BCG
SKU: CS5008649MPN: XTFCP40BCGAlternate Part #: 3-1814-198AUPC/EAN: 782116607716
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 42V 50 Hz, 48V 60 Hz coil,Magnetic trip element,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |