Eaton XTFRP40BBP
SKU: CS5009409MPN: XTFRP40BBPAlternate Part #: 3-1904-202AUPC/EAN: 782116612833
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 380V 50 Hz, 440,1NO-1NC auxilary contactV 60 Hz coil
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 380 Vac, 60 Hz |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |