Eaton XTFCP40BBWD
SKU: CS5008639MPN: XTFCP40BBWDAlternate Part #: 3-1804-209AUPC/EAN: 782116601844
Product Details
Eaton XT IEC motor control, UL 508 Type F - XT IEC FVR Combination Motor Controller, 2.5A, 45 mm Frame size, 240V 50 hz, 277V 60 Hz coil,Magnetic trip element,1NO-1NC auxilary contact
Attributes
| Amperage Rating | 0.40A |
| Coil | 48 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |