Eaton XTFC032BCTD
SKU: CS5009056MPN: XTFC032BCTDAlternate Part #: 3-1814-311AUPC/EAN: 782116606535
Eaton XT IEC motor control
Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 32A, 45 mm Frame size, 24 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |