Eaton XTFC032DCRD
SKU: CS5009075MPN: XTFC032DCRDAlternate Part #: 3-1814-372AUPC/EAN: 782116988044
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,32 A,12 Vdc,1NO-1NC auxilary contact,Frame D ,55 mm,16 to 63 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size C, 45 mm, 18 to 32 A
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 12 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 16 to 63 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009075 |
|---|---|
| MPN | XTFC032DCRD |
| Alternate Part # | 3-1814-372A |
| UPC/EAN | 782116988044 |
