Eaton XTFC032BCAD
SKU: CS5009041MPN: XTFC032BCADAlternate Part #: 3-1814-296AUPC/EAN: 782116606382
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller, 32A, 45 mm Frame size, 120 Vdc coil
Attributes
| Amperage Rating | 32A |
| Coil | 120 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5009041 |
|---|---|
| MPN | XTFC032BCAD |
| Alternate Part # | 3-1814-296A |
| UPC/EAN | 782116606382 |

