Eaton XTFC020BCTD
SKU: CS5008972MPN: XTFC020BCTDAlternate Part #: 3-1814-269AUPC/EAN: 782116606115
Eaton XT IEC motor control





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC motor control Eaton UL 508 Type F - XT IEC FVNR Combination Motor Controller,20 A,24 Vdc,1NO-1NC auxilary contact,Frame B,45 mm,0.1 to 32 A,Built in heater, Magnetic trip elements,Type 2 Coordination,Frame Size C, 45 mm, 18 to
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil | 24 Vdc |
| Contact Rating | 1 NO, 1 NC auxiliary contact |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1 to 32 A |
| Special Features | Built in heater |
| Trip Type | Magnetic trip elements |
| Type | Type 2 Coordination |
Specifications
| SKU | CS5008972 |
|---|---|
| MPN | XTFC020BCTD |
| Alternate Part # | 3-1814-269A |
| UPC/EAN | 782116606115 |

