Eaton XTCE009B10P
SKU: CS5007724MPN: XTCE009B10PUPC/EAN: 04015082766993
Eaton XT IEC contactor




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 380 Vac, 60 Hz, 1NO, 9A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 380 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007724 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B10P |
| UPC/EAN | 04015082766993 |


