Eaton XTCE009B10H
SKU: CS5007721MPN: XTCE009B10HAlternate Part #: MSAA158228UPC/EAN: 04015081548163
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 240 Vac, 50 Hz, 277V 60 Hz, 1NO, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 240-277 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007721 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B10H |
| Alternate Part # | MSAA158228 |
| UPC/EAN | 04015081548163 |


