Eaton XTCE009B10L
SKU: CS5007722MPN: XTCE009B10LAlternate Part #: MSAA276691UPC/EAN: 04015082766917
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 380 Vac 50 Hz, 440 Vac 60 Hz, 1NO, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 440-3800 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007722 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B10L |
| Alternate Part # | MSAA276691 |
| UPC/EAN | 04015082766917 |



