Eaton XTCE009B01W
SKU: CS5007709MPN: XTCE009B01WAlternate Part #: MSAA276721UPC/EAN: 04015082767211
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 42 Vac, 50 Hz, 48 Vac, 60 Hz, 1NC, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 42-48 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007709 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B01W |
| Alternate Part # | MSAA276721 |
| UPC/EAN | 04015082767211 |


