Eaton XTCE009B10G
SKU: CS5007720MPN: XTCE009B10GAlternate Part #: MSAA276688UPC/EAN: 04015082766887
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 190 Vac 50 Hz, 220 Vac 60 Hz, 1NO, 9A, Frame B, 45 mm, 50-60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 190-220 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007720 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B10G |
| Alternate Part # | MSAA276688 |
| UPC/EAN | 04015082766887 |



