Eaton XTCE009B10D
SKU: CS5007716MPN: XTCE009B10DUPC/EAN: 04015081548170
Eaton XT IEC contactor




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 9A, 600 Vac, 60 Hz, 1NO, 9A, Frame B, 45 mm, 60 Hz, 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 9A |
| Coil Voltage | 600 Vac, 60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 9 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.25/ 3, 3, 5, 7.5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007716 |
|---|---|
| MPN | XTCE009B10D |
| UPC/EAN | 04015081548170 |


