Eaton XTAR065D11TD5E100
SKU: CS5007151MPN: XTAR065D11TD5E100Alternate Part #: 3-2601-443AUPC/EAN: 786685460529
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC starter, Starter FVR 3P 65A FRAME D 24-27VDC COIL C396-3 15-75A
Attributes
| Amperage Rating | 65A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007151 |
|---|---|
| MPN | XTAR065D11TD5E100 |
| Alternate Part # | 3-2601-443A |
| UPC/EAN | 786685460529 |

