Eaton XTAR072D11TD5E100
SKU: CS5007270MPN: XTAR072D11TD5E100Alternate Part #: 3-2601-317AUPC/EAN: 786685459264
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC starter, XT FR-D 72A FVR STARTER: 1NO/1NC, 42/48 VAC, 9-45A OL W/GF
Attributes
| Amperage Rating | 72A |
| Auxiliary Contacts | Side-mounted |
| Coil | 24-27 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 20-100 A XTOE |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5007270 |
|---|---|
| MPN | XTAR072D11TD5E100 |
| Alternate Part # | 3-2601-317A |
| UPC/EAN | 786685459264 |

