Eaton XTAR050D11C5E100
SKU: CS5006814MPN: XTAR050D11C5E100UPC/EAN: 786685459868
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage reversing IEC starter,50 A,Top-mounted,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,1NO-1NC,D frame,55 mm,20-100 A XTOE,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Auxiliary Contacts | Top-mounted |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |