Eaton XTAE040D00E3E045
SKU: CS5002405MPN: XTAE040D00E3E045Alternate Part #: 3-2237-091AUPC/EAN: 786685084312
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,208 V 50 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 9-45 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002405 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00E3E045 |
| Alternate Part # | 3-2237-091A |
| UPC/EAN | 786685084312 |
