Eaton XTAE040D00G3E045
SKU: CS5002419MPN: XTAE040D00G3E045Alternate Part #: 3-2237-104AUPC/EAN: 786685084435
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,190 V 50 Hz, 220 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 190-220 Vac 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |