Eaton XTAE040D00B3E045
SKU: CS5002380MPN: XTAE040D00B3E045Alternate Part #: 3-2237-020AUPC/EAN: 786685083599
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 220-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |