Eaton XTAE050D00C3E045
SKU: CS5002586MPN: XTAE050D00C3E045Alternate Part #: 3-2237-320AUPC/EAN: 786685086590
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,50 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 50A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |