Eaton XTAE040D00C3E045
SKU: CS5002391MPN: XTAE040D00C3E045Alternate Part #: 3-2237-067AUPC/EAN: 786685084077
Eaton XT IEC electronic motor starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,40 A,415 V 50 Hz, 480 V 60 Hz,0NO-0NC,D frame,55 mm,9-45 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 415-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Frame | D |
| Frame Size | 55 mm |
| Overload Range | 9-45 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS5002391 |
|---|---|
| MPN | XTAE040D00C3E045 |
| Alternate Part # | 3-2237-067A |
| UPC/EAN | 786685084077 |
